Strona główna / Aktualności / 5 najczęstszych pyta ...

5 najczęstszych pytań dotyczących funkcjonowania PPK 

Aktualności

Grafika do artykułu

9 grudnia 2019

5 najczęstszych pytań dotyczących funkcjonowania PPK 

Nowoczesny program długoterminowego oszczędzania PPK wiąże się z koniecznością zgodności postępowania z aktualnie obowiązującymi przepisami. W tym wypadku głównym punktem odniesienia do wszelkich wątpliwości jest ustawa z 4 października 2019 r. o pracowniczych planach kapitałowych. I choć system dopiero zaczyna funkcjonować w powszechnej świadomości, już nasuwa się szereg pytań zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników.

Poznaj pięć z nich, które znajdują się zdaniem ekspertów PFR Portal PPK wśród tych najczęściej zadawanych!

Terminy wpłat do PPK – jakie obowiązują?

Jedne z najczęściej zadawanych pytań to te związane z terminami dokonywania wpłat do PPK. W jakich terminach zatem ich dokonywać, żeby były poprawne?

Otóż zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 wspomnianej wcześniej Ustawy wpłat dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Wszystko zależy więc od terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK. I tak, jeżeli pierwsze wynagrodzenie po zawarciu tej umowy zostanie wypłacone:

  • jeszcze w tym samym miesiącu – wpłat należy dokonać w okresie 1-15 kolejnego miesiąca;
  • w kolejnym miesiącu (wynagrodzenie z przesunięciem) – wpłat należy dokonać w okresie od dnia ich obliczenia i pobrania do 15 dnia miesiąca następującego po ich obliczeniu i pobraniu.

 

Pojęcie podmiotu zarządzającego – co oznacza?

Kwestią, która nurtuje wiele osób w odniesieniu do Pracowniczych Planów Kapitałowych jest także zrozumienie pojęcia podmiotu zarządzającego, które pojawia się w umowach o zarządzanie 
i prowadzenie PPK.

Warto więc wyjaśnić, że w przypadku tego nowego systemu oszczędnościowego, podmiot zarządzający instytucjami finansowymi oznacza podmiot, który oferuje Pracownicze Plany Kapitałowe. Lista podmiotów zarządzających oferujących PPK znajduje się na stronie MojePPK.pl w zakładce Instytucje Finansowe – obecnie jest ich dwadzieścia.

Kiedy powstaje przychód w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Dylematem pracodawców jest również odpowiednie zakwalifikowanie powstawania przychodu. Jak interpretować przepisy w tym przypadku?

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów w przypadku przychodów ze świadczeń otrzymywanych przez pracownika, przychód pracownika z tego tytułu powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych. W przypadku wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę będzie to zatem miesiąc, w którym pracodawca przekaże wpłaty do instytucji finansowej.

Korekty wpłat do PPK – jakie przyjąć kryteria ich naliczania?

Częstym pytaniem pojawiającym się w ramach dyskusji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych jest to dotyczące korekt wpłat do PPK. W jaki sposób je naliczać w na przykład w przypadku nadpłaty?

Korekty wpłat do PPK należy dokonywać opierając się na zasadzie bilansowania. Co oznacza, że w przypadku dokonania wpłat do PPK obliczonych od zaniżonej lub zawyżonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, należy w następnym miesiącu obliczyć te wpłaty od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiednio podwyższonej o kwotę tej niedopłaty lub zaniżonej o kwotę nadpłaty.

Jeżeli podmiot dokonał korekty podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale w związku z nieobecnością pracownika nie odliczył z wynagrodzenia kwoty nadpłaty, dokona korekty wpłat do PPK w tym miesiącu, w którym dokona stosownego odliczenia z wynagrodzenia uczestnika PPK.

Kwota wolna od potrąceń – w jaki sposób ją ustalać?

Interesującym zagadnieniem dotyczącym Pracowniczych Planów Kapitałowych jest także system obliczania kwoty wolnej od potrąceń. W jaki sposób ją ustalać po wejściu w życie obowiązku pobierania z wynagrodzenia pracownika wpłat do PPK?

Kwotę wolną od potrąceń należy ustalać w oparciu o art. 87 [1] Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, iż od wartości minimalnego wynagrodzenia odlicza się składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłaty dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania. Należy przyjąć, że kwotę wolną od potrąceń ustala się po odliczeniu wpłat do PPK finansowanych przez pracownika zarówno w części obowiązkowej, jak i dobrowolnej. 

Pozostałe najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z systemem Pracowniczych Planów Kapitałowych znaleźć można pod linkiem: https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika.html#FAQ.

(ada)

Ostatnie wpisy
1

18 lutego 2020

Sukces szkolenia dla partnerów oddziału ZUS w Lesznie!
2

17 lutego 2020

"Kobiece finanse" w TVP Info - zapisz się już dziś!
3

14 lutego 2020

Nowe zestawienie kosztów zarządzania funduszami w PPK
4

14 lutego 2020

Analizy.pl i PFR Portal PPK zapraszają na bezpłatne konferencje na temat PPK
5

13 lutego 2020

Finanse kobiet – odzyskaj kontrolę nad pieniędzmi
Zobacz także
Zdjęcie artykułu Sprostowanie do artykułu O. Sobolewskiego "Kobiety dyskryminowane..."

17 czerwca 2019

Sprostowanie do artykułu O. Sobolewskiego "Kobiety dyskryminowane..."

Zdjęcie artykułu Zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych

17 czerwca 2019

Zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych

Zdjęcie artykułu Komunikat w sprawie weryfikacji tożsamości klienta PPK

29 czerwca 2019

Komunikat w sprawie weryfikacji tożsamości klienta PPK

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Ikona ciasteczek

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.