Strona główna / Aktualności / Czy pracodawca powin ...

Czy pracodawca powinien naliczyć wpłaty do PPK od przekazanych pracownikom kart podarunkowych?

Aktualności

Czy pracodawca powinien naliczyć wpłaty do PPK od przekazanych pracownikom kart podarunkowych?

17 grudnia 2021

Czy pracodawca powinien naliczyć wpłaty do PPK od przekazanych pracownikom kart podarunkowych?

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, wielu pracodawców przekaże swoim pracownikom upominki, m.in. karty podarunkowe. Obowiązek naliczenia od nich wpłat do PPK  zależy od tego, czy będą stanowiły wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK.

Podstawę naliczenia wpłat do PPK stanowi wynagrodzenie uczestnika PPK, które należy rozumieć  jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej „ustawy o sus"), bez stosowania ograniczenia do tzw. 30-krotności oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

 

Ustalenie podstawy wymiaru składek

Zgodnie z przepisami ustawy o sus, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem: 

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
  • przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

 

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Wartość pieniężną świadczenia niepieniężnego ustala się na podstawie § 3 wskazanego wyżej rozporządzenia.

Zwolnienie ze składek ZUS

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wyłączeniu z podstawy wymiaru tych składek podlegają m.in. świadczenia niepieniężne sfinansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) - pod warunkiem, że zostały przyznane z zastosowaniem kryteriów socjalnych.

Oznacza to, że jeśli pracodawca sfinansowałby z ZFŚS karty podarunkowe w taki sposób, że pracownicy, którzy zadeklarowali niższe dochody, otrzymaliby karty o wyższej wartości, a pracownicy, którzy zadeklarowali wyższe dochody - karty o niższej wartości, to wartość tych kart byłaby zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne, a tym samym pracodawca nie naliczałby od niej wpłat do PPK

 

Ważne
Może zdarzyć się sytuacja, że uczestnik PPK otrzyma w danym miesiącu tylko świadczenie niepieniężne, które nie jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (nie otrzyma wynagrodzenia w postaci pieniężnej). W takim przypadku pracodawca będzie zobowiązany do naliczenia i dokonania wpłat do PPK, ale tylko tych finansowanych przez siebie. Nie będzie miał bowiem możliwości pobrania wpłat do PPK z wynagrodzenia uczestnika PPK, ponieważ wynagrodzenie nie zostanie wypłacone uczestnikowi w formie pieniężnej. 

(jg)

 

Ostatnie wpisy
1

24 czerwca 2022

Jak wygląda partycypacja w PPK w Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu?
2

23 czerwca 2022

Aktualne szkolenia dla pracodawców, kadr i płac
3

23 czerwca 2022

PortalOświatowy.pl: PPK w przedszkolach, szkołach i w innych placówkach oświatowych
4

21 czerwca 2022

Uruchamiamy obsługę infolinii PPK w języku ukraińskim
5

20 czerwca 2022

Trzydzieste drugie zestawienie średnich opłat za zarządzanie funduszami PPK
Zobacz także
Zdjęcie artykułu zmiany-w-terminach-na-zawarcie-umowy-o-prowadzenie-ppk

10 czerwca 2022

Dłuższy okres, a nie skrócenie terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK

Zdjęcie artykułu przepisy_sankcyjne_a_uczestnictwo_w_PPK

18 maja 2022

Przepisy sankcyjne a uczestnictwo w PPK

Zdjęcie artykułu po_przeksztalceniu_pracownicy_nadal_moga_oszczedzac_w_ppk

12 maja 2022

Po przekształceniu pracodawcy, pracownicy nadal mogą oszczędzać w PPK

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.