Strona główna / Aktualności / Ekspert PPK radzi: C ...

Ekspert PPK radzi: Co powinien zrobić pracodawca, który nie zawarł w terminie umowy o prowadzenie PPK?

Aktualności

Ekspert PPK radzi: Co powinien zrobić pracodawca, który nie zawarł w terminie umowy o prowadzenie PPK?

17 maja 2021

Ekspert PPK radzi: Co powinien zrobić pracodawca, który nie zawarł w terminie umowy o prowadzenie PPK?

Pracodawcy, którzy mieli obowiązek zawrzeć dla swoich pracowników umowy o prowadzenie PPK do 10 maja i nie wykonali tego obowiązku, powinni zawrzeć te umowy jak najszybciej. Dopiero zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla pracownika powoduje, że staje się on uczestnikiem tego programu.

W przypadku niezawarcia przez pracodawcę - w imieniu i na rzecz pracownika - umowy o prowadzenie PPK w terminie określonym w przepisach przejściowych (art. 134 ust. 2 ustawy o PPK), pracodawca powinien: 

  • zawrzeć tę umowę niezwłocznie po zidentyfikowaniu obowiązku jej zawarcia oraz 
  • dopiero po zawarciu umowy o prowadzenie PPK dla pracownika dokonywać za niego wpłat do PPK (wpłaty do PPK nalicza się począwszy od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zawarciu dla niego umowy o prowadzenie PPK). 

 

W przypadku pracodawcy wdrażającego PPK w terminach określonych w przepisach przejściowych, który – wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi – nie zawarł dla pracownika umowy o prowadzenie PPK, nie ma zastosowania art. 17 ustawy o PPK przewidujący powstanie stosunku prawnego wynikającego z umowy o prowadzenie PPK z mocy prawa. Przepis ten ma zastosowanie w sytuacji, gdy obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK, którego nie wypełnił pracodawca, wynikał z przepisów ogólnych (art. 16 ustawy o PPK), a nie z przepisów przejściowych.

Za okres od dnia, w którym pracodawca powinien był zawrzeć - w imieniu i na rzecz pracownika - umowę o prowadzenie PPK, do dnia zawarcia tej umowy i wypłacenia pracownikowi pierwszego wynagrodzenia po jej zawarciu, nie nalicza się i nie dokonuje zaległych wpłat do PPK. Jeżeli umowa o prowadzenie PPK nie została zawarta w terminie wynikającym z ustawy o PPK z przyczyn zawinionych przez pracodawcę, ponosi on wobec pracownika odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach wynikających z kodeksu cywilnego.

 

Pracodawca albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu, która nie dopełnia obowiązku zawarcia dla pracownika umowy o prowadzenie PPK w terminie, popełnia wykroczenie. Grozi za to kara grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 1 mln zł (art. 107 pkt 1 ustawy o PPK). Ściganie tych wykroczeń należy do zadań Państwowej Inspekcji Pracy.  

(łs)

Ostatnie wpisy
1

10 sierpnia 2022

Warsztaty tematyczne z PPK we współpracy z TFI Allianz – cykl dla kadr i płac
2

10 sierpnia 2022

Wartość aktywów w PPK wzrosła o ponad pół miliarda – sierpniowy biuletyn PPK
3

9 sierpnia 2022

Warsztaty tematyczne z PPK we współpracy z TFI PZU – cykl dla kadr i płac
4

8 sierpnia 2022

Nie jesteś w PPK? Patrz na te zyski i płacz! – Spider’s Web o programie
5

4 sierpnia 2022

Zawieszenie udziału instytucji finansowej w Ewidencji PPK nie wpływa na wpłaty do tego programu
Zobacz także
Zdjęcie artykułu zmiany-w-terminach-na-zawarcie-umowy-o-prowadzenie-ppk

10 czerwca 2022

Dłuższy okres, a nie skrócenie terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK

Zdjęcie artykułu Prawo.pl za nakłanianie do rezygnacji z oszczedzania w PPK grozi grzywna

7 marca 2022

Prawo.pl: Za nakłanianie do rezygnacji z oszczędzania w PPK grozi grzywna

Zdjęcie artykułu Zla sytuacja finansowa pracodawcy nie zawsze zwalnia go z finansowania wplat do PPK

23 lutego 2022

Zła sytuacja finansowa pracodawcy nie zawsze zwalnia go z finansowania wpłat do PPK

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.