Strona główna / Aktualności / Ekspert PPK radzi: K ...

Ekspert PPK radzi: Kiedy od dofinasowania do wypoczynku trzeba naliczyć wpłatę do PPK?

Aktualności

Grafika do artykułu

17 czerwca 2021

Ekspert PPK radzi: Kiedy od dofinasowania do wypoczynku trzeba naliczyć wpłatę do PPK?

To czy od przyznanego pracownikowi dofinasowania do wypoczynku trzeba naliczyć wpłaty do PPK, zależy od tego, czy od tego świadczenia pracodawca zobowiązany jest odprowadzić składki do ZUS.

Dodatkowe świadczenia przyznawane pracownikom z tytułu urlopu wypoczynkowego pracodawca sfinansować może z różnych źródeł np. z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), innego funduszu socjalno-bytowego czy środków obrotowych firmy. Od wybranego przez niego źródła finansowania tej pomocy oraz przyjętych zasad jej finansowania zależy, czy będzie ona oskładkowana, a tym samym czy powinny być od niej odprowadzone wpłaty do PPK.

Wpłaty te naliczane są bowiem od wynagrodzenia uczestnika PPK, przez które należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych bez zastosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy. Z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK).

 

Oznacza to, że do ustalania podstawy wpłat do PPK należy stosować zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z przepisami tej ustawy (art. 18 ust. 1 i 2) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
  • przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949).

 

Do przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 tego rozporządzenia należą m.in.:

  • świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dotyczy to m.in. tzw. wczasów pod gruszą),  
  • świadczenia wypłacane z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, określonej w art. 5 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,
  • świadczenie urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego określonej w tej ustawie. 

 

Więcej o naliczaniu wpłat do PPK przeczytaj w Broszurze PPK w praktyce: Poradniku dla kadr i płac dostępnej w naszym repozytorium plików do pobrania oraz poniżej.

(mj)
 

Ostatnie wpisy
1

28 lipca 2021

PPK na telefon – zadzwoń i skorzystaj z porady eksperta regionalnego
2

28 lipca 2021

Animacja „PPK - pomyśl, policz, korzystaj!" 
3

27 lipca 2021

Konsolidacje na rynku PPK
4

22 lipca 2021

Warto logować się na swój rachunek PPK
5

22 lipca 2021

Aktualne szkolenia dla pracodawców, kadr i płac
Zobacz także
Zdjęcie artykułu Ekspert PPK radzi: spóźniona wpłata i co dalej?

5 lipca 2021

Ekspert PPK radzi: spóźniona wpłata i co dalej?

Zdjęcie artykułu Ekspert PPK radzi: Deklaracja rezygnacji, a naliczanie i pobieranie wpłat

2 lipca 2021

Ekspert PPK radzi: Deklaracja rezygnacji, a naliczanie i pobieranie wpłat

Zdjęcie artykułu Ekspert PPK radzi: Kiedy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę?

10 czerwca 2021

Ekspert PPK radzi: Kiedy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę?

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Ikona ciasteczek

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.