Strona główna / Aktualności / Ekspert PPK radzi: K ...

Ekspert PPK radzi: Kiedy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę?

Aktualności

Ekspert PPK radzi: Kiedy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę?

10 czerwca 2021

Ekspert PPK radzi: Kiedy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę?

Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę - zarówno te podstawowe, jak i dodatkowe - stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

Przychód z tytułu sfinansowanej przez pracodawcę wpłaty do PPK powstaje w chwili przekazania tej wpłaty do instytucji finansowej. Oznacza to, że zaliczka na podatek od tej wpłaty powinna zostać pobrana przez pracodawcę (płatnika) dopiero po przekazaniu środków do instytucji finansowej prowadzącej PPK.

Jeżeli wypłata wynagrodzenia miesięcznego poprzedzi wpłatę do PPK i pracodawca nie będzie miał już z czego pobrać zaliczki na podatek (w danym miesiącu), to jej nie pobiera. W takim przypadku przychód pracownika z tego tytułu powinien doliczyć do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym pracownik otrzymał ten przychód. Może zdarzyć się tak, że pracownik będzie musiał dopłacić podatek przy rozliczeniu rocznym.

Uwaga! Pracodawca nie może pobrać zaliczki przed powstaniem przychodu u pracownika. Oznacza to, że nie ma on możliwości poboru zaliczki przed przekazaniem wpłaty do instytucji finansowej. Pracodawca nie może również dokonać poboru zaliczki w miesiącu następnym po dokonaniu wpłat.

Jeżeli jednak pracodawca skoordynuje swoje działania i wpłata do PPK będzie mieć miejsce łącznie z wypłatą wynagrodzenia, to pobrana zaliczka powinna obejmować łączny przychód ze stosunku pracy z uwzględnieniem wpłat do PPK dokonanych ze środków pracodawcy.

 

Przykład

Jeżeli umowa o prowadzenie PPK została zawarta w imieniu i na rzecz pracownika w maju, a pierwsze wynagrodzenie zostanie wypłacone 8. czerwca, to pierwsze wpłaty do PPK naliczone od tego wynagrodzenia powinny zostać dokonane (przekazane do instytucji) w terminie od ich naliczenia i pobrania do 15 lipca (art. 28 ust.1- 4 ustawy o PPK).

Jeżeli pracodawca dokona wpłat do PPK w czerwcu to pracownik uzyska przychód w czerwcu. Zaliczka na podatek powinna zostać zatem pobrana przez pracodawcę w czerwcu, od łącznych przychodów ze stosunku pracy. Jeżeli pracodawca nie będzie miał z czego pobrać zaliczki na podatek w czerwcu (po 8 czerwca do końca czerwca nie dokona żadnej wypłaty pieniężnej na rzecz pracownika), to jej nie pobiera. W takim przypadku przychód pracownika należy doliczyć do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym pracownik otrzymał ten przychód.

Tylko w sytuacji, gdy wpłata do PPK będzie mieć miejsce łącznie z wypłatą wynagrodzenia, to pobrana zaliczka powinna obejmować przychody ze stosunku pracy z uwzględnieniem wpłat do PPK sfinansowanych przez pracodawcę.

(ama)

 

Ostatnie wpisy
1

28 stycznia 2022

WEZWANIA PFR. Przeczytaj i spotkaj się na żywo z naszym ekspertem! 15 min. Twojego czasu
2

28 stycznia 2022

Wyróżnienie specjalne PFR Portal PPK dla najlepszej pracy magisterskiej o oszczędzaniu
3

27 stycznia 2022

Aktualne szkolenia dla pracodawców, kadr i płac
4

25 stycznia 2022

Dodatkowa wpłata do PPK jako benefit pracowniczy w jednostkach sektora finansów publicznych
5

25 stycznia 2022

PPK pokutują za cudze grzechy – wywiad z Robertem Zapotocznym w „Pulsie Biznesu”
Zobacz także
Zdjęcie artykułu Pracodawca powinien sprawdzić, czy nadal ma status mikroprzedsiębiorcy

19 stycznia 2022

Pracodawca powinien sprawdzić, czy nadal ma status mikroprzedsiębiorcy

Zdjęcie artykułu Deklaracje rezygnacji nie zawsze zwalniaja z obowiazku wdrozenia PPK

21 grudnia 2021

Deklaracje rezygnacji nie zawsze zwalniają z obowiązku wdrożenia PPK

Zdjęcie artykułu Czy zlozenie przez wszystkich pracownikow deklaracji o rezygnacji zwalnia pracodawce ze stosowania ustawy o PPK?

23 listopada 2021

Ekspert wyjaśnia: Czy złożenie przez wszystkich pracowników deklaracji o rezygnacji zwalnia pracodawcę ze stosowania ustawy o PPK? 

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.