Strona główna / Aktualności / Ekspert PPK radzi: M ...

Ekspert PPK radzi: Mam umowę zlecenie - czy mogę być w PPK?

Aktualności

Grafika do artykułu

11 września 2020

Ekspert PPK radzi: Mam umowę zlecenie - czy mogę być w PPK?

Czy umowa zlecenia uprawnia do uczestnictwa w PPK? Czy zleceniobiorca może stać się uczestnikiem PPK? Po upływie jakiego okresu zatrudnienia zleceniobiorca może zacząć oszczędzać? Jakie są warunki przystąpienia do PPK?

Tak, zleceniobiorca może zostać uczestnikiem PPK pod warunkiem, że spełnia definicję osoby zatrudnionej, zamieszczoną w art. 2 ust. 1 pkt 18 d ustawy o PPK, w tym podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia.

Pracodawca, który już utworzył i prowadzi PPK, powinien zapisać do PPK zatrudnianego zleceniobiorcę wówczas, gdy zleceniobiorca legitymuje się wymaganym okresem zatrudnienia i jednocześnie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Co do zasady pracodawca powinien zrobić to po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął ten termin. 

Całość wyjaśnień dotyczących uczestnictwa zleceniobiorcy w PPK w poniższym tekście - zapraszamy.

(ach)

Ostatnie wpisy
1

26 października 2020

Firmom z II i III etapu wdrożenia PPK został 1 dzień na zawarcie umowy o zarządzanie
2

26 października 2020

„PPK – plany, prognozy, komentarze” - zapisz się na bezpłatne webinarium
3

22 października 2020

Czy pracownik może być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?
4

22 października 2020

Bezpłatne szkolenia z PPK – zapisz się już dziś
5

21 października 2020

Podcast "PPK express" już w sieci - zapraszamy do słuchania
Zobacz także
Zdjęcie artykułu Firmom z II i III etapu wdrożenia PPK został 1 dzień na zawarcie umowy o zarządzanie

26 października 2020

Firmom z II i III etapu wdrożenia PPK został 1 dzień na zawarcie umowy o zarządzanie

Zdjęcie artykułu Ekspert PPK radzi: Podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK

16 października 2020

Ekspert PPK radzi: Podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK

Zdjęcie artykułu Ekspert PPK radzi: PPK to nie emerytura

29 września 2020

Ekspert PPK radzi: PPK to nie emerytura

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Ikona ciasteczek

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.