Strona główna / Aktualności / Felieton: Dlaczego n ...

Felieton: Dlaczego nie można porównywać PPK do OFE?

Aktualności

Grafika do artykułu

15 czerwca 2020

Felieton: Dlaczego nie można porównywać PPK do OFE?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) powinniśmy przede wszystkim porównywać z Pracowniczymi Programami Emerytalnymi (PPE).  

 

Od 1999 roku ponad pół miliona Polek i Polaków mogło oszczędzać dzięki swoim pracodawcom w Pracowniczych Programach Emerytalnych. Jednak były one skomplikowane, a konieczność wpłaty kontrybucji, tj. składki na rzecz oszczędzającego pracownika, spoczywała wyłącznie na pracodawcy. 

Finalnie w ciągu ostatnich 20 lat zostało założonych tylko 1200 funkcjonujących programów. Wyciągnęliśmy wnioski z tej lekcji przedsiębiorczości i podzieliliśmy obowiązki pomiędzy państwo, pracodawcę i pracownika. Korzyści płynące z budowania oszczędności odczuwają wszystkie trzy strony, ale to pracownik korzysta tutaj najwięcej. Pracownik dostaje dopłatę ze strony państwa, otrzymuje wpłaty od pracodawcy i oszczędza sam. Kwestie formalne zostały uproszczone do niezbędnego minimum, a pracownik do ustalonego wieku nie musi podejmować żadnych działań, żeby stać się uczestnikiem programu.

Tworząc PPK skorzystaliśmy z rozwiązań, które dziś funkcjonują na świecie. Wzorowaliśmy nasz system na programie działającym w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie ponad 80 proc. wszystkich uczestników korzysta z tej formy gromadzenia środków finansowych. Wśród nich są również ci, którzy wyemigrowali na wyspy i twierdzą, że są z takiego oszczędzania bardzo zadowoleni. 

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych przewiduje w art. 3 prywatność środków. Oznacza to, że środki są naszą własnością, a jeżeli z jakiegokolwiek powodu zechcemy wypłacić zgromadzone pieniądze przed upływem naszych sześćdziesiątych urodzin, mamy do tego prawo. Możemy wówczas wypłacić wszystkie środki, które zostały potrącone z naszego wynagrodzenia. Dodatkowo otrzymamy 70 proc. kwoty, którą wpłacił nasz pracodawca, a pozostała część będzie przekazana na nasze subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), ponieważ pieniądze przekazane przez pracodawcę są zwolnione ze składki do ZUS. Jednak w chwili, kiedy decydujemy się na wypłatę wszystkich pieniędzy przed sześćdziesiątymi urodzinami, będziemy musieli zwrócić część środków, pochodzących z dopłat ze strony państwa, ponieważ państwo stoi na stanowisku, że nie dotrzymaliśmy warunków umowy.

Reasumując, środki na indywidualnym rachunku PPK są to nasze prywatne pieniądze, dlatego mamy do nich dostęp w każdej chwili i możemy je wypłacić. Między innymi dlatego nie można porównywać tych dwóch programów, jakim jest PPK i OFE.

Robert Zapotoczny

 

Ostatnie wpisy
1

13 sierpnia 2020

Zasady przystąpienia do PPK dla pracowników
2

13 sierpnia 2020

Wdrożenie PPK w sektorze finansów publicznych ─ bezpłatny webinar
3

13 sierpnia 2020

Porady Ekspertów: Termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK nie ulegnie wydłużeniu
4

12 sierpnia 2020

Obowiązki pracodawcy – wprowadzenie PPK krok po kroku
5

10 sierpnia 2020

Sierpniowa informacja PFR o oszczędnościach emerytalnych Polaków
Zobacz także
Zdjęcie artykułu Przegląd prasy. Kryzys wywołany COVID-19 nie zdestabilizował PPK

7 sierpnia 2020

Przegląd prasy. Kryzys wywołany COVID-19 nie zdestabilizował PPK

Zdjęcie artykułu PPK w sektorze publicznym – najczęściej zadawane pytania

6 sierpnia 2020

PPK w sektorze publicznym – najczęściej zadawane pytania

Zdjęcie artykułu Przegląd prasy. Szpitale z sektora finansów publicznych zostaną 1 stycznia 2021 r. objęte ustawą o PPK

31 lipca 2020

Przegląd prasy. Szpitale z sektora finansów publicznych zostaną 1 stycznia 2021 r. objęte ustawą o PPK

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Ikona ciasteczek

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.