Strona główna / Aktualności / Infor.pl: Czy studen ...

Infor.pl: Czy student może przystąpić do PPK?

Aktualności

Infor.pl: Czy student może przystąpić do PPK?

10 listopada 2021

Infor.pl: Czy student może przystąpić do PPK?

Młodzi ludzie powinni oszczędzać na swoją przyszłość, chociażby z tego powodu, że im dłużej gromadzą środki, tym więcej będą mieć na jesieni swojego życia. Wielu studentów zastanawia się czy i kiedy mogą uczestniczyć w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych i właśnie ten temat rozwija serwis Infor.pl

W ostatnio opublikowanym artykule Czy student może przystąpić do PPK pojawiły się szczegółowe objaśnienia dotyczące uczestnictwa w systemie młodych osób. W jakich sytuacjach mogą oni liczyć na oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych?

Kluczowa kwestia – definicja osoby zatrudnionej

Za osoby zatrudnione uważa się osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym - z tytułów wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK - w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – precyzuje Joanna Gawęda, ekspert PFR Portal PPK na łamach Infor.pl.

Student a Pracownicze Plany Kapitałowe

Student, który nie ukończył 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia, nie spełnia definicji osoby zatrudnionej. Oznacza to, że nie można zawrzeć dla niego umowy o prowadzenie PPK.
Umowę o prowadzenie PPK - powodującą, że dana osoba staje się uczestnikiem PPK - podmiot zatrudniający może zawrzeć tylko w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, w rozumieniu ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342), dalej „ustawa o PPK”
– pisze autorka publikacji.

Ukończenie przez studenta 26 lat

Jeśli w okresie zatrudnienia w danym podmiocie student wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia ukończy 26 lat to umowę o prowadzenie PPK będzie można zawrzeć dla niego w terminie do 10 dnia miesiąca, następującego po upływie 90 dni, liczonych począwszy od dnia jego 26 urodzin. Oczywiście pod warunkiem podlegania z tytułu tej umowy zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – wyjaśnia Joanna Gawęda.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

(ad)

 

Ostatnie wpisy
1

3 grudnia 2021

Nowy pracodawca nie może wdrożyć PPE zamiast PPK
2

3 grudnia 2021

WEZWANIA PFR. Przeczytaj i spotkaj się na żywo z naszym ekspertem! 15 min. Twojego czasu
3

2 grudnia 2021

Aktualne szkolenia dla pracodawców, kadr i płac
4

2 grudnia 2021

Ekspert radzi: Omyłkowe zawarcie umowy o prowadzenie PPK
5

2 grudnia 2021

PPK w pigułce – nowe szkolenia dla pracowników i odpowiedzialnych pracodawców
Zobacz także
Zdjęcie artykułu Onet Rano Finansowo: PPK czy IKZE – ktory produkt wybrac, oszczedzajac na emeryturę?

17 listopada 2021

Onet Rano Finansowo: PPK czy IKZE – który produkt wybrać, oszczędzając na emeryturę?

Zdjęcie artykułu Infor.pl: Uczestnictwo w PPK – co to oznacza?

5 listopada 2021

Infor.pl: Uczestnictwo w PPK – co to oznacza?

Zdjęcie artykułu Inwestycje.pl: 85% Polakow uwaza, ze potrzebuje edukacji finansowej

26 października 2021

Inwestycje.pl: 85% Polaków uważa, że potrzebuje edukacji finansowej

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.