Strona główna / Aktualności / Infor.pl: Zapis do P ...

Infor.pl: Zapis do PPK a obywatelstwo

Aktualności

Infor.pl: Zapis do PPK a obywatelstwo

6 października 2021

Infor.pl: Zapis do PPK a obywatelstwo

Pracownicze Plany Kapitałowe to program oszczędnościowy przeznaczony dla osób zatrudnionych w Polsce, w tym również dla obcokrajowców. Na jakich warunkach i w jakiej sytuacji cudzoziemcy mogą skorzystać z PPK na łamach Infor.pl objaśnia Małgorzata Jankowska, ekspert PFR Portal PPK.

W PPK obowiązuje zasada równego traktowania pracowników - niezależnie od narodowości, czy obywatelstwa. Każdy obcokrajowiec, spełniający warunki uczestnictwa w PPK, jest uprawniony do oszczędzania w tym programie – pisze autorka publikacji.

Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, żeby uczestniczyć w PPK?

Warunki, jakie musi spełnić cudzoziemiec, aby zostać zapisanym do PPK, nie różnią się od tych, które spełnić musi obywatel polski, który chce oszczędzać w tym programie. Oznacza to, że musi on być przede wszystkim osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK. Zgodnie z definicją, zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK, przez osoby zatrudnione należy rozumieć osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z niżej wymienionych tytułów w Polsce, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – wskazuje w dalszej części artykułu Małgorzata Jankowska, która jednocześnie zachęca do pobrania publikacji z serii PPK w praktyce "Cudzoziemcy w Pracowniczych Planach Kapitałowych", która jest dostępna do pobrania tutaj, lub bezpośrednio do przeczytania pod artykułem.

Statystyki uczestnictwa PPK innej narodowości niż polska

Autorka tekstu dzieli się również statystykami odnośnie partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych:
1.    ukraińska – 44,4 tys.,
2.    białoruska – 4,4 tys.,
3.    hinduska – 1,4 tys.,
4.    rumuńska – 1,3 tys.,
5.    rosyjska - 1,2 tys.,
6.    włoska – 1,0 tys.

dane z Ewidencji PPK, czerwiec 2021 r.

Pracodawca zagraniczny a PPK

Utworzenie PPK jest obowiązkiem podmiotu zatrudniającego. Nawet jeśli nie ma siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Jeśli pracodawca taki zatrudnia w Polsce osoby uprawnione do uczestnictwa w PPK, to ma obowiązek zapewnić im możliwość oszczędzania w PPK, czyli utworzyć i prowadzić PPK dla pracujących u niego osób zatrudnionych – informuje autorka publikacji dla Infor.pl

Całą publikację można przeczytać tutaj.

 

 

(ad)

 

Ostatnie wpisy
1

27 października 2021

Czasami termin na dokonanie wpłat do PPK jest przedłużony
2

26 października 2021

PPK dla księgowych – webinaria z instytucjami finansowymi
3

26 października 2021

„Zaloguj się do PPK” - cykl webinariów instruktażowych we współpracy z Instytucjami Finansowymi
4

26 października 2021

Aktualne szkolenia dla pracodawców, kadr i płac
5

26 października 2021

PFR Portal PPK na VIII Kongresie PIU
Zobacz także
Zdjęcie artykułu Czasami termin na dokonanie wplat do PPK jest przedluzony

27 października 2021

Czasami termin na dokonanie wpłat do PPK jest przedłużony

Zdjęcie artykułu Jak obliczyc 3-miesieczny okres zatrudnienia, potrzebny do zawarcia umowy o prowadzenie PPK?

18 października 2021

Jak obliczyć 3-miesięczny okres zatrudnienia, potrzebny do zawarcia umowy o prowadzenie PPK?

Zdjęcie artykułu Zleceniobiorca moze zostac uczestnikiem PPK

11 października 2021

Zleceniobiorca może zostać uczestnikiem PPK

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.