Strona główna / Aktualności / Kiedy mikroprzedsięb ...

Kiedy mikroprzedsiębiorca powinien zawrzeć umowę o zarządzanie PPK?

Aktualności

Kiedy mikroprzedsiębiorca powinien zawrzeć umowę o zarządzanie PPK?

8 września 2021

Kiedy mikroprzedsiębiorca powinien zawrzeć umowę o zarządzanie PPK?

Zwolnienie mikroprzedsiębiorcy ze stosowania ustawy o PPK obowiązuje do dnia, w którym pierwsza osoba zatrudniona u niego zdecyduje się oszczędzać w tym programie. 

Przepisów ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych nie stosuje się do mikroprzedsiębiorcy, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Chodzi tu o wszystkie osoby zatrudnione objęte autozapisem, czyli osoby, które nie ukończyły jeszcze 55. roku życia. Osoby starsze, które nie ukończyły 70 lat, zapisywane są do PPK na swój wniosek. Jeśli nie chcą uczestniczyć w PPK, nie muszą więc podejmować żadnych działań. 

Warunki zwolnienia ze stosowania ustawy o PPK mikroprzedsiębiorcy

Oznacza to, że mikroprzedsiębiorca będzie zwolniony ze stosowania ustawy o PPK, jeśli:

  • wszystkie osoby, które nie ukończyły 55 lat, złożą mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK oraz 
  • żadna z osób 55+ nie złoży mu wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. 

 

Zwolnienie to nie jest jednak bezterminowe. Jeśli w późniejszym terminie któraś z osób zatrudnionych u mikroprzedsiębiorcy zmieni zdanie (może to zrobić w każdej chwili, składając mu wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, a w przypadku osób 55+, które dotychczas tego nie zrobiły, wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK), mikroprzedsiębiorca zobowiązany będzie do wdrożenia PPK. 

 

Terminy zawarcia umów o zarządzanie i prowadzenie PPK

Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK powstanie także, gdy przedsiębiorca utraci status mikroprzedsiębiorcy lub zatrudni nowego pracownika, który będzie chciał oszczędzać w PPK. W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien niezwłocznie rozpocząć procedurę zmierzającą do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, a następnie umowy o prowadzenie PPK.

Przepisy ustawy o PPK nie wskazują w jakim terminie powinien tego dokonać. W celu ustalenia tego terminu, należy zatem zastosować odpowiednio art. 8 ust. 1 ustawy o PPK. Oznacza to, że dzień złożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK (bądź dzień utraty statusu mikroprzedsiębiorcy) należy uznać za pierwszy dzień, od którego liczy się wskazany w art. 16 ustawy o PPK termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. 

Z kolei umowa o zarządzanie PPK powinna zostać zawarta, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PPK, nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym przypada termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pierwszej osoby.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by PFR Portal PPK (@pfrportal)

(mj)

 

Ostatnie wpisy
1

17 września 2021

Oszczędzać warto, dla siebie i bliskich
2

17 września 2021

Ruszają zapisy na konferencję „Bezpieczeństwo finansowe kobiet”
3

16 września 2021

PPK jako benefit pracowniczy – Kongres Brokerów
4

16 września 2021

Aktualne szkolenia dla pracodawców, kadr i płac
5

16 września 2021

Infor.pl - PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl
Zobacz także
Zdjęcie artykułu Jak dokonac transferu srodkow z PPK po zmianie pracy?

14 września 2021

Jak dokonać transferu środków z PPK po zmianie pracy?

Zdjęcie artykułu Ekspert PPK radzi: Nie ma możliwości dokonywania zaległych wpłat do PPK

6 września 2021

Ekspert PPK radzi: Nie ma możliwości dokonywania zaległych wpłat do PPK

Zdjęcie artykułu Wplaty do PPK sfinansowane przez pracodawce stanowia dla niego koszty uzyskania przychodow

3 września 2021

Wpłaty do PPK, sfinansowane przez pracodawcę, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.