Strona główna / Aktualności / Ekspert PPK radzi: K ...

Ekspert PPK radzi: Kogo należy zapisać do PPK?

Aktualności

Ekspert PPK radzi: Kogo należy zapisać do PPK?

17 listopada 2020

Ekspert PPK radzi: Kogo należy zapisać do PPK?

Zapisanie osób zatrudnionych do PPK to obowiązek podmiotów zatrudniających. Do PPK zapisuje się osoby, które spełniają definicję osoby zatrudnionej w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych

To oznacza, że w PPK mogą oszczędzać nie tylko osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (z wyjątkiem m.in. młodocianych), ale też: 
•    osoby, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, 
•    osoby wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
•    członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, 
•    wskazane wyżej osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a także 
•    członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji 
– o ile podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. 

W związku z powyższym w celu ustalenia, czy zatrudnionego należy zapisać do PPK należy sprawdzić:
1.    czy zatrudniony posiada status „osoby zatrudnionej
Należy przy tym zwrócić uwagę, że osoby zatrudnione, które nie ukończyły 55. roku życia są zapisywane do PPK automatycznie, o ile nie złożyły wcześniej deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Natomiast osoby, które ukończyły 55. rok życia i nie ukończyły 70. roku życia zapisywane są na ich wniosek. Do PPK nie zapisuje się zatrudnionych, którzy ukończyli 70 rok życia.
Istotne jest przy tym jaki zatrudniony posiada tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym.

2.    czy zatrudniony posiada wymagany okres zatrudnienia
Co do zasady do PPK zapisuje się zatrudnionego legitymującego się co najmniej trzymiesięcznym (90 dni) okresem zatrudnienia. Jednak legitymowanie się tym okresem zatrudnienia dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK będzie istotne tylko w przypadku osób, które nie były zatrudnione w podmiocie zatrudnionym w dniu, od którego ma do niego zastosowanie ustawa o PPK. W przypadku osób zatrudnionych w dniu, w którym zostanie ono objęte reżimem ustawy o PPK, posiadany przez nie okres zatrudnienia nie będzie mieć znaczenia. Należy przy tym zwrócić uwagę, że do tego okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w danym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli - z mocy odrębnych przepisów – podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał osobę zatrudnioną.

(aw)

Ostatnie wpisy
1

12 sierpnia 2022

10 miliardów w aktywach PPK!
2

11 sierpnia 2022

PPK dla nowo zatrudnionych we współpracy z Nationale-Nederlanden PTE - start cyklu webinariów
3

10 sierpnia 2022

Warsztaty tematyczne z PPK we współpracy z TFI Allianz – cykl dla kadr i płac
4

10 sierpnia 2022

Wartość aktywów w PPK wzrosła o ponad pół miliarda – sierpniowy biuletyn PPK
5

9 sierpnia 2022

Warsztaty tematyczne z PPK we współpracy z TFI PZU – cykl dla kadr i płac
Zobacz także
Zdjęcie artykułu zawieszenie-udzialu-if-w-ewidencji-ppk

4 sierpnia 2022

Zawieszenie udziału instytucji finansowej w Ewidencji PPK nie wpływa na wpłaty do tego programu

Zdjęcie artykułu ponowny-autozapis-ppk

18 lipca 2022

Tzw. ponowny autozapis dotyczy między innymi osób zatrudnionych niebędących uczestnikami PPK

Zdjęcie artykułu zmiany-w-terminach-na-zawarcie-umowy-o-prowadzenie-ppk

10 czerwca 2022

Dłuższy okres, a nie skrócenie terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.