Strona główna / Aktualności / Wpłaty do PPK nalicz ...

Wpłaty do PPK nalicza się też od wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu zatrudnienia

Aktualności

Wpłaty do PPK nalicza się też od wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu zatrudnienia

23 września 2020

Wpłaty do PPK nalicza się też od wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu zatrudnienia

Z końcem sierpnia br. z pracownikiem – uczestnikiem PPK rozwiązano umowę o pracę. We wrześniu zostanie mu jeszcze wypłacone wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. W czasie zatrudnienia, oprócz wpłaty podstawowej do PPK, pracownik finansował wpłatę dodatkową. Czy z wynagrodzenia wypłaconego mu po rozwiązaniu umowy o pracę trzeba pobrać zarówno wpłatę podstawową, jak i dodatkową?

Tak. Ustanie zatrudnienia nie ma wpływu na obowiązek naliczenia i dokonania wpłat do PPK. Podmiot zatrudniający powinien naliczyć wpłaty do PPK, finansowane przez uczestnika PPK, od wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu zatrudnienia zgodnie z ostatnią deklaracją dotyczącą wpłat do PPK tego uczestnika. W zakresie wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający należy naliczyć wpłaty w wysokości obowiązującej w terminie ich naliczenia zgodnie z umową o zarządzanie PPK

Wpłaty do PPK nalicza się od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia, o ile przed jego wypłatą uczestnik nie zrezygnował z dokonywania wpłat do PPK. Przez wynagrodzenie uczestnika PPK należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy (tzw. trzydziestokrotność), oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

- Tylko w sytuacji, gdy po ustaniu zatrudnienia uczestnika PPK doszło do rozwiązania umowy o zarządzanie PPK zawartej z instytucją finansową, która jest stroną umowy o prowadzenie PPK zawartej w imieniu i na rzecz tego uczestnika PPK, podmiot zatrudniający nie jest zobowiązany do naliczenia, pobrania i dokonania wpłat do PPK od wynagrodzenia wypłaconego po rozwiązaniu umowy o zarządzanie PPK - wyjaśnia radca prawny Anna Puszkarska, ekspertka PFR Portal PPK, w tekście opublikowanym 17 września 2020 r. w Dzienniku Gazecie Prawnej. 

Całość wyjaśnień dotyczących naliczania wpłat do PPK od wynagrodzenia wypłaconego po ustaniu zatrudnienia dostępna jest na stronie w DGP (poniżej).


(apu)

Ostatnie wpisy
1

28 września 2021

Business Insider Polska - Prezes PFR Portal PPK: żyjemy w nieświadomości emerytalnej. Polacy powinni myśleć o emeryturze jak najwcześniej
2

28 września 2021

Deklaracja o rezygnacji obowiązuje do końca lutego 2023 roku
3

27 września 2021

Naliczanie wpłat do PPK po ustaniu zatrudnienia uczestnika PPK
4

24 września 2021

Wnet.fm: Polki są postrzegane jako bardzo zaradne, przedsiębiorcze, oszczędne, gospodarność mają we krwi
5

24 września 2021

Miesiąc Liderów Przemysłu – forum wymiany doświadczeń dla pracowników
Zobacz także
Zdjęcie artykułu Deklaracja o rezygnacji obowiązuje do końca lutego 2023 roku

28 września 2021

Deklaracja o rezygnacji obowiązuje do końca lutego 2023 roku

Zdjęcie artykułu Naliczanie wplat do PPK po ustaniu zatrudnienia uczestnika PPK

27 września 2021

Naliczanie wpłat do PPK po ustaniu zatrudnienia uczestnika PPK

Zdjęcie artykułu Oszczędzać warto, dla siebie i bliskich

17 września 2021

Oszczędzać warto, dla siebie i bliskich

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.