Strona główna / Aktualności / Zakup mieszkania ze ...

Zakup mieszkania ze środków PPK - to możliwe!

Aktualności

Zakup mieszkania ze środków PPK - to możliwe!

29 listopada 2019

Zakup mieszkania ze środków PPK - to możliwe!

Zakup mieszkania wiąże się z kosztami, na które nie wszystkich z nas stać. Z tego powodu wiele osób poszukuje dodatkowych możliwości finansowania tego rodzaju inwestycji. Kredyt zaciągnięty w banku wymaga wniesienia wkładu własnego, który czasem bywa trudny do zgromadzenia. Fakt, że można wykorzystać swoje oszczędności z PPK, przeznaczone w założeniu na emeryturę, jest silnym walorem tego programu. A jak wygląda w praktyce wykorzystanie zgromadzonego kapitału w PPK na zakup mieszkania?

Lata wyrzeczeń – czasem aż tyle potrzeba, żeby spełnić swoje marzenia o własnych czterech kątach. W takich przypadkach można i warto skorzystać z wypłaty środków z PPK nawet do 100% ich wysokości.

Wypłata z PPK na pokrycie wkładu własnego – co warto wiedzieć?

Pieniądze zaoszczędzone w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych można wypłacić przed ukończeniem 60. roku życia. Istnieje kilka wariantów wypłat – jednym z nich jest skorzystanie z tych środków na pokrycie wkładu własnego na zakup mieszkania, budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego, w związku z zaciągnięciem kredytu bankowego.

Warunki wypłaty i spłaty środków z PPK na pokrycie wkładu własnego – określone zasady

Oszczędności zgromadzone w PPK są prywatną własnością uczestników - oznacza to, że ich dyspozycja należy bezpośrednio do nich. Dobrze jest jednak wiedzieć, że każda wypłata środków wiąże się 
z koniecznością spełnienia pewnych warunków, które pozwalają utrzymać niezbędne środki przeznaczone na przyszłą emeryturę. 

I tak, zgodnie z art. 98 Ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, uczestnik programu PPK może wypłacić środki na pokrycie wkładu własnego na mieszkanie, budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego jednorazowo oraz do momentu ukończenia 45 lat.
Natomiast spłata tych oszczędności w przypadku pokrycia wkładu własnego nie może rozpocząć się później niż 5 lat od momentu ich wypłaty, a także nie może trwać dłużej niż 15 lat od dnia ich pobrania.

Więcej informacji na temat wypłat oszczędności z PPK pod linkiem: https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika.html#wyplata_srodkow_z_PPK.

(ada)

Ostatnie wpisy
1

21 października 2021

PPK dla księgowych – webinaria z instytucjami finansowymi
2

21 października 2021

XV Jubileuszowe Forum Funduszy: przyrasta liczba uczestników PPK
3

21 października 2021

„Zaloguj się do PPK” - cykl webinariów instruktażowych we współpracy z Instytucjami Finansowymi
4

21 października 2021

Aktualne szkolenia dla pracodawców, kadr i płac
5

21 października 2021

Money.pl: Czy warto iść w PPK? Poznaj Pracownicze Plany Kapitałowe
Zobacz także
Zdjęcie artykułu Nowa publikacja Portalu: „PPK w praktyce: Wypłata w sytuacjach szczególnych

26 kwietnia 2021

Nowa publikacja Portalu: „PPK w praktyce: Wypłata w sytuacjach szczególnych"

Zdjęcie artykułu Jak uzyskac 122% zwrotu z oszczedzania w ciagu roku

12 lutego 2021

Jak uzyskać 122% zwrotu z oszczędzania w ciągu roku – PPK odpowiedzią

Zdjęcie artykułu Raport PFR Portal PPK. Jak oszczędzają Polacy? 

5 stycznia 2021

Raport PFR Portal PPK. Jak oszczędzają Polacy? 

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.