
1 grudnia 2021
Na portalu mojeppk.pl dostępny jest nowy wzór oświadczenia. Uczestnik PPK może skorzystać z niego, gdy nie chce, aby pracodawca złożył w jego imieniu wniosek o wypłatę transferową.
Pracodawca ma obowiązek złożyć w imieniu uczestnika PPK wniosek o wypłatę transferową środków z PPK w dwóch sytuacjach:
-
po złożeniu przez uczestnika PPK oświadczenia o zawartych dla niego umowach o prowadzenie PPK lub
-
przy zmianie instytucji finansowej, prowadzącej PPK u danego pracodawcy.
Jeżeli uczestnik PPK nie jest zainteresowany takim transferem swoich oszczędności, może go zablokować. Z wyjątkiem tych dwóch powyższych przypadków, dyspozycja wypłaty transferowej składana jest do instytucji finansowej bezpośrednio przez uczestnika PPK, który może w każdej chwili zdecydować się na taką wypłatę.
Oświadczenie o umowach o prowadzenie PPK
Po zmianie pracodawcy, uczestnik PPK składa nowemu pracodawcy oświadczenia o zawartych dla tego uczestnika umowach o prowadzenie PPK. Pracodawca, któremu złożono to oświadczenie, informuje uczestnika PPK o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o wypłatę transferową środków zgromadzonych na rachunkach PPK wskazanych w oświadczeniu, na rachunek PPK w instytucji finansowej, zarządzającej PPK u tego nowego pracodawcy.
W terminie 7 dni od dnia otrzymania tej informacji, uczestnik PPK może poinformować pracodawcę w formie pisemnej o braku zgody na złożenie wniosku o transfer (pobierz wzór oświadczenia, klikając tutaj).
Jeżeli uczestnik PPK zablokuje transfer swoich oszczędności, środki dotychczas zgromadzone na rachunkach PPK, wskazanych w złożonym przez niego oświadczeniu, pozostaną na tych rachunkach do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.
Zmiana instytucji finansowej
Pracodawca może podjąć decyzję o zmianie instytucji finansowej, zarządzającej jego PPK. Jeśli chce dokonać takiej zmiany, musi najpierw zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z nową instytucją finansową, a dopiero później wolno mu wypowiedzieć umowę dotychczasowej instytucji finansowej. Kolejnym krokiem jest zawarcie nowych umów o prowadzenie PPK.
Po zawarciu umowy o prowadzenie PPK z nową instytucją finansową, pracodawca informuje uczestnika PPK o obowiązku złożenia - w jego imieniu - wniosku o wypłatę transferową środków z rachunku PPK prowadzonego przez starą instytucję na rachunek PPK w nowej instytucji finansowej.
Również w tym przypadku, w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji od pracodawcy, uczestnik PPK może poinformować pracodawcę w formie pisemnej o braku zgody na złożenie wniosku o transfer (pobierz wzór oświadczenia, klikając tutaj).
Jeżeli uczestnik PPK zablokuje transfer swoich oszczędności, środki dotychczas zgromadzone na rachunku PPK, prowadzonym przez starą instytucję finansową, pozostaną na tym rachunku do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu.
Autor: Anna Maciocha