Strona główna / Aktualności / Ekspert PPK radzi: K ...

Ekspert PPK radzi: Koszty uzyskania przychodów od wpłat do PPK

Aktualności

Ekspert PPK radzi: Koszty uzyskania przychodów od wpłat do PPK

22 lipca 2021

Ekspert PPK radzi: Koszty uzyskania przychodów od wpłat do PPK

Do przychodów z tytułu wpłat do PPK nigdy nie mają zastosowania 50% koszty uzyskania przychodów. Na przykład: zleceniodawcę i zleceniobiorcę w czerwcu łączyła umowa zlecenia. Do wynagrodzenia osiąganego z tytułu wykonania tej umowy miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu. Czy w związku z wpłatą do PPK, naliczoną od tego wynagrodzenia i sfinansowaną przez zleceniodawcę, po stronie zleceniobiorcy powstał przychód, do którego powinny zostać zastosowane 50% koszty uzyskania przychodu?

Nie. Pomimo, że - w związku z łączącą strony umową zlecenia - do wynagrodzenia zleceniobiorcy za wykonanie tej umowy miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu, to do przychodu z tytułu wpłaty do PPK, sfinansowanej przez podmiot zatrudniający, obliczonej od tego wynagrodzenia, nie znajdują one zastosowania.

Przychód z tytułu wpłat do PPK nie jest objęty ochroną prawa autorskiego, a tylko w takim przypadku mogłyby mieć do niego zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów. Przychód z tytułu wpłat do PPK sfinansowanych przez podmiot zatrudniający jest wynikiem realizacji obowiązku wynikającego z przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Zgodnie z art. 28 ust. 4 tej ustawy wpłaty powinny zostać przekazane do instytucji finansowej (dokonane) najpóźniej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane i stanowią one przychód miesiąca, w którym ich dokonano.

Przychód podatnika z tytułu wpłaty do PPK sfinansowanej przez podmiot zatrudniający - w związku z umową zlecenia z czerwca, gdy wypłata wynagrodzenia z tytułu tej umowy nastąpiła w czerwcu, a wpłata do PPK została dokonana w lipcu - powstał w lipcu i mają do niego zastosowanie 20% koszty uzyskania przychodów.

 

(jg)

 

Ostatnie wpisy
1

23 września 2022

Jesień nie musi być ponura
2

21 września 2022

Poradnik oszczędzającego w PPK – nowa wersja już dostępna!
3

21 września 2022

Kto może oszczędzać w PPK?
4

16 września 2022

PFR TFI przejęło zarządzanie funduszem PPK od BPS TFI
5

15 września 2022

Wspieramy odpowiedzialnych pracodawców
Zobacz także
Zdjęcie artykułu wspieramy_odpowiedzialnych_pracodawcow_plakaty

15 września 2022

Wspieramy odpowiedzialnych pracodawców

Zdjęcie artykułu oipp-ambasada-norwegii-centrum-kultury-polczyn-zdroj

29 sierpnia 2022

Ambasada Królestwa Norwegii i Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju o PPK

Zdjęcie artykułu od-kiedy-nie-naliczac-wplat-do-ppk

18 sierpnia 2022

Pracodawcy dowiedzą się od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.