Strona główna / Aktualności / Pobierz nową publika ...

Pobierz nową publikację - PPK w Praktyce: PPK a przekształcenia podmiotów zatrudniających (Q&A)

Aktualności

Pobierz nową publikację - PPK w Praktyce: PPK a przekształcenia podmiotów zatrudniających (Q&A)

10 października 2023

Pobierz nową publikację - PPK w Praktyce: PPK a przekształcenia podmiotów zatrudniających (Q&A)

Każda firma lub instytucja zatrudniająca co najmniej jedną osobę zatrudnioną - poza małymi wyjątkami określonymi w ustawie o PPK - powinna utworzyć PPK. To obligatoryjny element pakietu świadczeń dla pracowników. 

Obecnie – mimo, że główny proces implementacji programu już się zakończył – do programu przystępują kolejni pracodawcy. Są to całkowicie nowo powstałe podmioty oraz te powstałe w wyniku przekształceń własnościowych pracodawców już funkcjonujących na rynku. Wszystkie one same muszą ustalić terminy na wdrożenie tego programu, czyli na zawarcie umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK.

W prezentowanym materiale staramy się - na przykładach - pokazać różne sytuacje, z którymi w praktyce mogą zetknąć się podmioty zatrudniające – wyjaśniając, jakie spoczywają wówczas na nich obowiązki i z jakich przepisów one wynikają. Odpowiemy w nim na poniższe pytania:

  • Czy każdy nowo powstały podmiot ma obowiązek utworzenia PPK?
  • Czy zatrudnienie samych zleceniobiorców zobowiązuje do utworzenia PPK?
  • W jakim terminie powinien wdrożyć PPK nowo powstały podmiot?
  • Czy przejęcie pracowników na podstawie art. 23[1] par. 1 kodeksu pracy ma wpływ na termin wdrożenia PPK?
  • Czy nowo utworzony podmiot może wybrać PPE zamiast PPK?
  • Czy mimo złożenia przez wszystkich pracowników deklaracji o rezygnacji nowy podmiot ma obowiązek utworzyć PPK?
  • Czy mikroprzedsiębiorca, który niedawno rozpoczął działalność, może nie tworzyć PPK? 
  • Czy zwolnienie mikroprzedsiębiorcy ze stosowania ustawy o PPK jest bezterminowe?
  • W jakim terminie musi uruchomić PPK mikroprzedsiębiorca, którego pracownicy zdecydowali się oszczędzać w PPK?
  • Czy nowy pracodawca może zawrzeć umowę o zarządzanie PPK i umowę o prowadzenie PPK tego samego dnia?
  • Jakie konsekwencje grożą podmiotowi zatrudniającemu w przypadku niezawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie?
  • Co może zrobić pracodawca, który - w wyniku pomyłki - nie „zapisał” pracownika do PPK?
  • Czy pracodawca zawsze ponosi odpowiedzialność za niezawarcie umowy o prowadzenie PPK w terminie?
  • Jaki wpływ na PPK ma przekształcenie spółki, która ma wdrożony ten program?
  • Czy po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę trzeba wdrożyć nowy PPK?
  • Czy nowa spółka, po przejęciu spółki z wdrożonym PPK, będzie kontynuować ten program?
  • Jaki wpływ na PPK będzie miał podział spółki?
  • Czy przejmowani pracownicy są uprawnieni do nieprzerwanego oszczędzania w PPK?
  • Jaki jest termin na „zapisanie” do PPK pracowników przejętych na skutek nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa?
  • Czy deklaracje o rezygnacji złożone przez przejętych pracowników poprzedniemu pracodawcy są skuteczne u nowego pracodawcy?
  • Czy przy 7-dniowym terminie na „zapisanie” do PPK, nowy pracodawca będzie pośredniczyć w transferze środków pomiędzy rachunkami PPK pracowników?
  • Czy połączenie podmiotów zatrudniających może spowodować jednoczesne prowadzenie PPK i PPE?
  • Czy po przejęciu spółki prowadzącej PPK spółka przejmująca będzie mogła zrezygnować z prowadzenia tego programu ze względu na prowadzenie PPE?
  • Czy w przypadku podziału spółki zwolnienie z obowiązku wdrożenia PPK ze względu na prowadzenie PPE, z którego korzystała ta spółka, przejdzie na spółkę powstałą w wyniku podziału?
  • Czy zwolnienie z obowiązku tworzenia PPK przejdzie na nowy podmiot po nabyciu zakładu pracy?

 

Publikację można pobrać bezpłatnie tutaj. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas materiał będzie pomocny w prawidłowym wdrażaniu PPK.

Autor: Natalia Duda

Ostatnie wpisy
1

12 czerwca 2024

Zadzwoń i skorzystaj z porady eksperta regionalnego (10:00-12:00)
2

11 czerwca 2024

Liczby mówią same za siebie – 5 lat PPK na XXVI Kongresie Brokerów
3

6 czerwca 2024

Emerytury w Niemczech
4

31 maja 2024

PPK dla osób zatrudnionych w zagranicznych podmiotach zatrudniających
5

29 maja 2024

Wpłaty do PPK, w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów
Zobacz także
Zdjęcie artykułu ppk-dla-osob-zatrudnionych-w-zagranicznych-podmiotach-0524

31 maja 2024

PPK dla osób zatrudnionych w zagranicznych podmiotach zatrudniających

Zdjęcie artykułu wplaty-do-ppk-dla-pracodawcy-to-koszty-uzyskania-przychodu-0524

29 maja 2024

Wpłaty do PPK, w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów

Zdjęcie artykułu nie-mozna-dokonac-zaleglych-wplat-do-ppk-0524

24 maja 2024

Nie można dokonać zaległych wpłat do PPK

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.