Strona główna / Aktualności / Czy zatrudnienie sam ...

Czy zatrudnienie samych zleceniobiorców zobowiązuje do utworzenia PPK?

Aktualności

Czy zatrudnienie samych zleceniobiorców zobowiązuje do utworzenia PPK?

9 lutego 2024

Czy zatrudnienie samych zleceniobiorców zobowiązuje do utworzenia PPK?

Nowo powstałe przedsiębiorstwo nie zatrudnia pracowników, ale zatrudnia zleceniobiorców. Czy ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK?

Tak, jeśli co najmniej jeden ze zleceniobiorców - z tytułu umowy zlecenia, na podstawie której został zatrudniony - podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, czyli jest osobą zatrudnioną w rozumieniu ustawy o PPK.

Podmiotami zatrudniającymi w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych są m.in. pracodawcy i zleceniodawcy, którzy mają numer identyfikacyjny (NIP lub REGON). Jeśli pracodawca albo zleceniodawca nie ma takiego numeru, „podmiotem zatrudniającym” jest płatnik składek w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Należy pamiętać, że - aby być podmiotem zatrudniającym - nie trzeba koniecznie zatrudniać pracowników. Wystarczy zatrudnienie jakiejkolwiek „osoby zatrudnionej” w rozumieniu ustawy o PPK.

Podstawa prawna: ๏ art. 2 ust. 1 pkt 18 i pkt 21, art. 7 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 46 ze zm.).

W publikacji „PPK w praktyce: PPK a przekształcenia podmiotów zatrudniających (Q&A)” znajdziesz więcej informacji, opisanych na przykładach, dotyczących różnych sytuacji, z którymi mogą się w praktyce zetknąć podmioty zatrudniające. Tę publikację możesz pobrać tutaj oraz w zakładce Pliki do pobrania.

Autor: Martyna Nowak

Ostatnie wpisy
1

1 marca 2024

Państwowa Inspekcja Pracy dba o prawidłowe funkcjonowanie PPK
2

1 marca 2024

Zadzwoń i skorzystaj z porady eksperta regionalnego (10:00-12:00)
3

28 lutego 2024

PPK 10/10 – nowy cykl szkoleń
4

23 lutego 2024

Wydarzenia PFR Portal PPK - oglądaj online!
5

21 lutego 2024

Wypłata transferowa – kiedy można z niej skorzystać?
Zobacz także
Zdjęcie artykułu progi_unijne_0124

24 stycznia 2024

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe progi unijne w zamówieniach publicznych

Zdjęcie artykułu termin-przekazania-informacji-przez-podmioty-prowadzace-ppe-1223

28 grudnia 2023

Zbliża się kolejny termin przekazania informacji do PFR przez podmioty prowadzące PPE

Zdjęcie artykułu utrata-statusu-mikroprzedsiebiorcy-1223

21 grudnia 2023

Utrata statusu mikroprzedsiębiorcy a obowiązek wdrożenia PPK

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.