9 lipca 2021
W dobie ciągłego wyścigu z czasem, szybkiego tempa życia i pracy często gubimy to, co jest najważniejsze. Tymczasem spokojne, wyważone decyzje odnośnie finansów, pozwalają nam uniknąć rozczarowań i strat. Nierzadko bywa tak, że zamiast się spieszyć, opłaca się bardziej poczekać. I właśnie tak jest w wypadku wypłaty środków z PPK. Z jakiego powodu?
Pracownicze Plany Kapitałowe to system długoterminowego oszczędzania, co oznacza, że im dłużej gromadzone są środki, tym więcej otrzymuje pieniędzy ich uczestnik. Co istotne, najkorzystniejsze warunki wypłat są przewidziane po 60. roku życia.
Wypłata środków z PPK – dlaczego nie należy się spieszyć?
- Aktywni zawodowo uczestnicy PPK, którzy skończyli już 60 lat, nie powinni spieszyć się z rozpoczęciem wypłat z rachunku PPK. Oczywiście, jeśli chcą nadal oszczędzać w tym programie – zwraca uwagę na łamach Infor.pl Małgorzata Jankowska, ekspert PFR Portal PPK.
Ze względu na cel tego programu, ustawodawca najkorzystniejsze warunki wypłaty oszczędności przewidział dla wypłat dokonywanych po 60. roku życia. Jeśli pracownik - z wyjątkiem 25% środków, które może wypłacić jednorazowo - resztę zdecyduje się wypłacić w co najmniej 120 miesięcznych ratach (lub całość zgromadzonych oszczędności wypłaci w co najmniej takiej liczbie rat), nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych. Jeśli będzie chciał skorzystać z tych oszczędności szybciej, od zysków przypadających na 75% środków taki podatek będzie musiał już zapłacić – pisze dalej autorka publikacji.
Im większy okres oszczędzania, tym większe oszczędności
Niewątpliwie wskazane jest przemyślenie decyzji o rozpoczęciu wypłat z PPK wszystkich tych, którzy są aktywni zawodowo po 60. roku życia. To dlatego, że im większy okres oszczędzania, tym większe oszczędności, a poziom ryzyka inwestycyjnego dla uczestnika PPK zmienia się w czasie, w myśl zasady: im bliżej do emerytury, tym oszczędności inwestowane są w instrumenty o mniejszym ryzyku - podkreśla autorka tego tekstu.
Treść całego artykułu można przeczytać po kliknięciu tutaj.
(ad)