
7 lipca 2025
Uczestnik PPK może złożyć deklarację o rezygnacji, a później wrócić do gromadzenia nowych środków w PPK, wystarczy, że złoży swojemu pracodawcy odpowiedni wniosek. Podobnie osoba zatrudniona może podjąć decyzję o przystąpieniu do PPK w dowolnym czasie, przed ukończeniem 70 lat - również w tym przypadku potrzebny jest wniosek.
Uczestnik PPK, który złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK może wrócić do oszczędzania w PPK składając pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Złożenie przez niego wniosku o dokonywanie wpłat do PPK (taki wniosek składa również uczestnik PPK w wieku 55+) oznacza dla pracodawcy obowiązek obliczenia i pobrania wpłat do PPK już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego temu uczestnikowi po złożeniu wskazanego wyżej wniosku.
Pierwsze wpłaty do PPK za tego uczestnika, po wznowieniu przez niego oszczędzania w tym programie, powinny zostać przekazane do instytucji finansowej od 1 do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożył wniosek o dokonywanie wpłat. W praktyce wygląda to tak, że jeśli wniosek o dokonywanie wpłat do PPK został złożony przed terminem wypłaty wynagrodzenia, to już od tego wynagrodzenia należy naliczyć pierwsze wpłaty do PPK (po złożeniu omawianego wniosku) ale można je przekazać do instytucji finansowej dopiero w terminie od 1 do 15 następnego miesiąca.
Natomiast, jeśli najbliższe wynagrodzenie - po złożeniu omawianego wniosku - zostanie wypłacone w miesiącu następującym po miesiącu, w którym został złożony wniosek, to wpłaty do PPK, obliczone i pobrane od tego wynagrodzenia, mogą zostać przekazane do instytucji finansowej nawet od razu po ich obliczeniu i pobraniu, przy czym pracodawca ma na to czas do 15 dnia następnego miesiąca.
Złożenie wniosku przez osobę zatrudnioną
Nieco inaczej jest w przypadku pracownika, który złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK jeszcze przed „zapisaniem” go do PPK, a następnie złożył wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (osoba zatrudniona, która ukończyła 55 rok życia składa pracodawcy wniosek o zawarcie w jej imieniu umowy o prowadzenie PPK). W takim przypadku podmiot zatrudniający będzie zobowiązany do zawarcia dla tego pracownika umowy o prowadzenie PPK niezwłocznie po otrzymaniu wniosku – oczywiście, o ile pracownik ten ma okres zatrudnienia potrzebny dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK (umowę tę można zawrzeć najwcześniej po upływie 14 dni zatrudnienia, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po upływie 90 dni zatrudnienia). Pierwsze wpłaty do PPK powinny zostać obliczone i pobrane od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zawarciu w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK i przekazane do instytucji finansowej do 15 dnia następnego miesiąca.
Skuteczność deklaracji dot. wpłat do PPK
Warto dodać, że deklaracje w zakresie wysokości wpłaty podstawowej lub wpłaty dodatkowej - złożone przez uczestnika PPK jeszcze przed złożeniem deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK - po powrocie przez tego uczestnika do oszczędzania w PPK (na skutek złożenia wniosku o dokonywanie wpłat) pozostają skuteczne. Oznacza to przykładowo, że jeśli uczestnik PPK, przed złożeniem deklaracji o rezygnacji, zadeklarował wpłatę dodatkową do PPK, to deklaracja wpłaty dodatkowej obowiązuje także po złożeniu przez tego uczestnika wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. A zatem pracodawca - już z pierwszego wynagrodzenia wypłaconego temu uczestnikowi PPK po złożeniu wniosku o dokonywanie wpłat do PPK - powinien naliczyć i pobrać także zadeklarowaną wcześniej przez tego uczestnika wpłatę dodatkową.
Autor: Joanna Gawęda