
11 lipca 2025
Jeśli uczestnik PPK chce, aby po jego śmierci środki z rachunku PPK trafiły do danej osoby fizycznej, może wskazać tę osobę instytucji finansowej prowadzącej jego rachunek PPK. Z takiego rozwiązania nie można skorzystać, jeśli środki mają trafić np. do fundacji. W takim przypadku potrzebny będzie testament uczestnika PPK.
Jeżeli uczestnik PPK w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, połowa środków z jego rachunku PPK zostanie przekazana jego małżonkowi, w zakresie, w jakim te środki stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Uczestnik PPK może sam zdecydować, kto - po jego śmierci - otrzyma pozostałe środki z rachunku PPK.
Wskazanie osoby uprawnionej instytucji finansowej
Jeżeli środki z rachunku PPK uczestnika mają po jego śmierci trafić do osoby fizycznej (np. członka rodziny uczestnika, ale niekoniecznie - może to być dowolna osoba fizyczna), uczestnik PPK może wskazać taką osobę uprawnioną (albo osoby uprawnione) instytucji finansowej, która prowadzi jego rachunek PPK. Wymaga to formy pisemnej. Uczestnik PPK może później w każdym czasie zmienić albo odwołać swoje wskazanie. Po śmierci uczestnika PPK, osoba uprawniona, wskazana przez niego instytucji finansowej, otrzyma przysługujące jej środki bez konieczności przeprowadzenia postępowania spadkowego (wystarczy, że - składając instytucji finansowej wniosek o przekazanie tych środków - przedstawi akt zgonu uczestnika i swój dokument tożsamości). Osobą uprawnioną, wskazaną przez uczestnika PPK instytucji finansowej, nie może być osoba prawna.
Uprawnienia spadkobierców
Jeśli uczestnik PPK nie wskaże instytucji finansowej osoby uprawnionej do środków z rachunku PPK po jego śmierci, środki te trafią co do zasady do jego spadkobierców (jeżeli rachunek PPK uczestnika jest prowadzony przez zakład ubezpieczeń i w chwili śmierci uczestnika nie ma osoby uprawnionej do otrzymania sumy ubezpieczenia, suma ta przypada członkom najbliższej rodziny ubezpieczonego w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia, chyba że umowa o prowadzenie PPK przewiduje inną kolejność). Przepisy dotyczące spadków zawarte są w kodeksie cywilnym. Określają one dwa tytuły powołania do spadku - ustawę (w takim przypadku tytułem dziedziczenia są przepisy k.c. określające krąg spadkobierców ustawowych) oraz testament. Jeśli uczestnik PPK chce np., aby jego spadkobiercą była fundacja czy stowarzyszenie, może wskazać to w swoim testamencie.
Autor: Joanna Gawęda