Strona główna / Aktualności / 5 najczęstszych pyta ...

5 najczęstszych pytań dotyczących funkcjonowania PPK 

Aktualności

5 najczęstszych pytań dotyczących funkcjonowania PPK 

9 kwietnia 2020

5 najczęstszych pytań dotyczących funkcjonowania PPK 

Nowoczesny program długoterminowego oszczędzania PPK wiąże się z koniecznością zgodności postępowania z aktualnie obowiązującymi przepisami. W tym wypadku głównym punktem odniesienia do wszelkich wątpliwości jest ustawa z 4 października 2019 r. o pracowniczych planach kapitałowych.

Poznaj odpowiedzi na pięć najczęściej zadawanych pytań w programie PPK. W wyłonieniu tych kwestii pomogli eksperci PFR Portal PPK, prowadzący od roku setki szkoleń dla pracodawców i pracowników w całej Polsce.

Terminy wpłat do PPK – jakie obowiązują?

Jedne z najczęściej zadawanych pytań to te związane z terminami dokonywania wpłat do PPK. W jakich terminach zatem ich dokonywać, żeby były poprawne?

Otóż zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 wspomnianej wcześniej Ustawy wpłat dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Wszystko zależy więc od terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK. I tak, jeżeli pierwsze wynagrodzenie po zawarciu tej umowy zostanie wypłacone:

  • jeszcze w tym samym miesiącu – wpłat należy dokonać w okresie 1-15 kolejnego miesiąca;
  • w kolejnym miesiącu (wynagrodzenie z przesunięciem) – wpłat należy dokonać w okresie od dnia ich obliczenia i pobrania do 15 dnia miesiąca następującego po ich obliczeniu i pobraniu.

 

Pojęcie podmiotu zarządzającego – co oznacza?

Kwestią, która nurtuje wiele osób w odniesieniu do Pracowniczych Planów Kapitałowych jest także zrozumienie pojęcia podmiotu zarządzającego, które pojawia się w umowach o zarządzanie i prowadzenie PPK.

Warto więc wyjaśnić, że w przypadku tego nowego systemu oszczędnościowego, podmiot zarządzający instytucjami finansowymi oznacza podmiot, który oferuje Pracownicze Plany Kapitałowe. Lista podmiotów zarządzających oferujących PPK znajduje się na stronie MojePPK.pl w zakładce Instytucje Finansowe – obecnie jest ich dwadzieścia.

Kiedy powstaje przychód w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Dylematem pracodawców jest również odpowiednie zakwalifikowanie powstawania przychodu. Jak interpretować przepisy w tym przypadku?

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów w przypadku przychodów ze świadczeń otrzymywanych przez pracownika, przychód pracownika z tego tytułu powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych. W przypadku wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę będzie to zatem miesiąc, w którym pracodawca przekaże wpłaty do instytucji finansowej.

Korekty wpłat do PPK – jakie przyjąć kryteria ich naliczania?

Częstym pytaniem pojawiającym się w ramach dyskusji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych jest to dotyczące korekt wpłat do PPK. W jaki sposób je naliczać w na przykład w przypadku nadpłaty?

Korekty wpłat do PPK należy dokonywać opierając się na zasadzie bilansowania. Co oznacza, że w przypadku dokonania wpłat do PPK obliczonych od zaniżonej lub zawyżonej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, należy w następnym miesiącu obliczyć te wpłaty od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiednio podwyższonej o kwotę tej niedopłaty lub zaniżonej o kwotę nadpłaty.

Jeżeli podmiot dokonał korekty podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale w związku z nieobecnością pracownika nie odliczył z wynagrodzenia kwoty nadpłaty, dokona korekty wpłat do PPK w tym miesiącu, w którym dokona stosownego odliczenia z wynagrodzenia uczestnika PPK.

Kwota wolna od potrąceń – w jaki sposób ją ustalać?

Interesującym zagadnieniem dotyczącym Pracowniczych Planów Kapitałowych jest także system obliczania kwoty wolnej od potrąceń. W jaki sposób ją ustalać po wejściu w życie obowiązku pobierania z wynagrodzenia pracownika wpłat do PPK?

Kwotę wolną od potrąceń należy ustalać w oparciu o art. 87 [1] Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, iż od wartości minimalnego wynagrodzenia odlicza się składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłaty dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania. Należy przyjąć, że kwotę wolną od potrąceń ustala się po odliczeniu wpłat do PPK finansowanych przez pracownika zarówno w części obowiązkowej, jak i dobrowolnej. 

Pozostałe najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z systemem Pracowniczych Planów Kapitałowych znaleźć można pod linkiem: https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika.html#FAQ.

(ada)

Ostatnie wpisy
1

24 maja 2024

Zadzwoń i skorzystaj z porady eksperta regionalnego (10:00-12:00)
2

24 maja 2024

Nie można dokonać zaległych wpłat do PPK
3

24 maja 2024

Stwórzmy modę na PPK – konferencja „Inwestowanie i oszczędzanie”
4

21 maja 2024

Znamy już ostateczny termin uruchomienia Platformy Emerytalnej w Wielkiej Brytanii
5

20 maja 2024

PPK na Bielanach! Szkolenia stacjonarne dla kadr i płac   
Zobacz także
Zdjęcie artykułu nie-mozna-dokonac-zaleglych-wplat-do-ppk-0524

24 maja 2024

Nie można dokonać zaległych wpłat do PPK

Zdjęcie artykułu wplata_dodatkowa_od_pracodawcy_0224

2 kwietnia 2024

Wprowadzenie wpłaty dodatkowej pracodawcy wymaga zmiany umowy o zarządzanie PPK

Zdjęcie artykułu ppk_benefit_0324

27 marca 2024

PPK jako benefit dla pracownika

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.