Strona główna / Aktualności / Kto może oszczędzać ...

Kto może oszczędzać w PPK?

Aktualności

Kto może oszczędzać w PPK?

21 września 2022

Kto może oszczędzać w PPK?

Czy oszczędzanie w PPK jest dla wszystkich? Kto może być uczestnikiem programu i w jaki sposób „zapisać się” do Pracowniczych Planów Kapitałowych?

W uproszczeniu można powiedzieć, że w PPK mogą oszczędzać pracownicy, podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj umowy. Jeśli posiadasz więcej niż jedną umowę w danej firmie, pracodawca zawrze w Twoim imieniu tylko jedną umowę o prowadzenie PPK. Jeśli posiadasz umowy w różnych firmach, każda z nich może zawrzeć dla Ciebie umowę o prowadzenie PPK – będziesz miał wówczas dwa lub więcej rachunki PPK. Nawet jeśli jesteś jedynym pracownikiem w przedsiębiorstwie, który chce przystąpić do PPK, Twój pracodawca ma obowiązek zapisania Cię do programu. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są firmy, w których obowiązuje PPE.

Kto może uczestniczyć w PPK?

W PPK mogą oszczędzać zatem:

  • pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz młodocianych), 
  • osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia, 
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, 
  • członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji oraz 
  • osoby wskazane powyżej (z wyjątkiem członków rad nadzorczych) przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

 

Jak „zapisać się” do PPK?

Aby zapisać pracownika do PPK, pracodawca nie musi uzyskać jego zgody. W programie tym obowiązuje bowiem tzw. automatyczny zapis. Udział w programie jest dobrowolny – pracownik może w każdej chwili złożyć rezygnację, w dowolnym momencie może także powrócić do oszczędzania. 

Przyjmuje się, że jeśli osoba zatrudniona nie złoży deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, powinna zostać zapisana do programu z automatu. Należy jednak pamiętać, że tzw. automatyczny zapis dotyczy tylko osób między 18 a 55 rokiem życia. Osoby takie, aby stać się uczestnikami PPK i zacząć oszczędzać, nie muszą podejmować żadnych działań. 

Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, ale nie ukończyli 70 lat, aby przystąpić do tego programu powinni złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o możliwości złożenia takiego wniosku. Pracownik może złożyć go w dowolny sposób, można jednak skorzystać z gotowego wzoru, dostępnego tutaj

Jak wrócić do oszczędzania w PPK po rezygnacji?

Po złożeniu rezygnacji z oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych, w każdym momencie można wrócić do programu i cieszyć się dodatkowymi wpłatami od pracodawcy i państwa. Wystarczy złożyć pracodawcy wniosek, dostępny tutaj

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na spotkanie na żywo z naszym trenerem PPK, Katarzyną Rosińską, w środę, 21 września, o godz. 11:00, na oficjalnym profilu Pracowniczych Planów Kapitałowych na portalu Facebook. 

Autor: Marta Damm-Świerkocka

Ostatnie wpisy
1

17 maja 2024

Zadzwoń i skorzystaj z porady eksperta regionalnego (10:00-12:00)
2

17 maja 2024

Biuletyn PPK: 19,6 mln złotych z tytułu wpłat powitalnych PPK
3

17 maja 2024

Ile może zaoszczędzić w PPK osoba po 55. roku życia?
4

16 maja 2024

Trampki na giełdzie: Work-life balance na etacie czy na swoim – co łatwiejsze?
5

15 maja 2024

PPK dla cudzoziemców – konferencja „System Emerytalny dla Obcokrajowców”
Zobacz także
Zdjęcie artykułu PPK-na-telefon-0124

17 maja 2024

Zadzwoń i skorzystaj z porady eksperta regionalnego (10:00-12:00)

Zdjęcie artykułu ile-moze-zaoszczedzic-osoba-po-55-rz-0524

17 maja 2024

Ile może zaoszczędzić w PPK osoba po 55. roku życia?

Zdjęcie artykułu ppk_1010_14maj_0524

10 maja 2024

Bierz z życia pełnymi garściami! Poznaj korzyści z uczestnictwa w PPK oraz IKE i IKZE – odc. 10 cyklu „PPK 10/10”

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.