
16 maja 2025
Pracodawca, który ponowne zatrudnia uczestnika PPK (podczas poprzedniego zatrudnienia w tym podmiocie osoba ta została już „zapisana” do PPK), nie „zapisuje” tej osoby raz kolejny do tego programu - chyba, że w międzyczasie zmienił instytucję finansową.
Nowa osoba zatrudniona zostaje „zapisana” do PPK przez dany podmiot (czyli zostaje - w jej imieniu i na jej rzecz - zawarta umowa o prowadzenie PPK), jeżeli ma wymagany do tego okres zatrudnienia. Najwcześniej można zapisać ją do PPK po upływie 14 dni zatrudnienia, a najpóźniej do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące (90 dni) jej zatrudnienia. Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli - z mocy odrębnych przepisów (np. art. 23[1] kodeksu pracy) - obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot, który poprzednio zatrudniał tę osobę.
Ponowne zatrudnienie uczestnika PPK
Inaczej jest w przypadku ponownego zatrudnienia osoby, która - podczas poprzedniego zatrudnienia w tym podmiocie - została „zapisana” do PPK. Podmiot zatrudniający nie zawiera dla niej nowej umowy o prowadzenie PPK i już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego ponownie zatrudnionemu uczestnikowi PPK zobowiązany jest obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Jeżeli podczas poprzedniego zatrudnienia uczestnik PPK zadeklarował np. wpłatę dodatkową, należy obliczyć i pobrać z jego wynagrodzenia także tę wpłatę - zgodnie z ostatnią deklaracją uczestnika PPK.
Zmiana instytucji finansowej
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w międzyczasie (w okresie przerwy w zatrudnieniu danej osoby) podmiot zatrudniający zmienił instytucję finansową, z którą ma zawartą umowę o zarządzanie PPK. W takim przypadku podmiot zatrudniający powinien zawrzeć dla tej osoby nową umowę o prowadzenie PPK, w terminie i na zasadach obowiazujacych w stosunku do osób nowo zatrudnionych.
Skuteczność deklaracji o rezygnacji
W sytuacji, gdy osoba ponownie zatrudniona podczas poprzedniego zatrudnienia złożyła podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, należy sprawdzić, czy miało to miejsce przed 1 marca 2023 r. W związku z tzw. ponownym automatycznym zapisem do PPK, 1 marca 2023 r. utraciły skuteczność wszytkie deklaracje o rezygnacji złożone przed tą datą. Oczywiście możliwe jest złożenie nowej deklaracji o rezygnacji. Złożenie takiej nowej deklaracji spowoduje, że osoba, która podczas poprzedniego zatrudnienia nie została „zapisana” do PPK, nie zostanie uczestnikiem tego programu, a za uczestnika PPK, który powrócił do pracy, nie będą obliczane, pobierane i dokonywane wpłaty do PPK.
Autor: Joanna Gawęda