Strona główna / Aktualności / Ekspert PPK radzi: K ...

Ekspert PPK radzi: Kiedy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę?

Aktualności

Ekspert PPK radzi: Kiedy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę?

10 czerwca 2021

Ekspert PPK radzi: Kiedy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę?

Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę - zarówno te podstawowe, jak i dodatkowe - stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

Przychód z tytułu sfinansowanej przez pracodawcę wpłaty do PPK powstaje w chwili przekazania tej wpłaty do instytucji finansowej. Oznacza to, że zaliczka na podatek od tej wpłaty powinna zostać pobrana przez pracodawcę (płatnika) dopiero po przekazaniu środków do instytucji finansowej prowadzącej PPK.

Jeżeli wypłata wynagrodzenia miesięcznego poprzedzi wpłatę do PPK i pracodawca nie będzie miał już z czego pobrać zaliczki na podatek (w danym miesiącu), to jej nie pobiera. W takim przypadku przychód pracownika z tego tytułu powinien doliczyć do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym pracownik otrzymał ten przychód. Może zdarzyć się tak, że pracownik będzie musiał dopłacić podatek przy rozliczeniu rocznym.

Uwaga! Pracodawca nie może pobrać zaliczki przed powstaniem przychodu u pracownika. Oznacza to, że nie ma on możliwości poboru zaliczki przed przekazaniem wpłaty do instytucji finansowej. Pracodawca nie może również dokonać poboru zaliczki w miesiącu następnym po dokonaniu wpłat.

Jeżeli jednak pracodawca skoordynuje swoje działania i wpłata do PPK będzie mieć miejsce łącznie z wypłatą wynagrodzenia, to pobrana zaliczka powinna obejmować łączny przychód ze stosunku pracy z uwzględnieniem wpłat do PPK dokonanych ze środków pracodawcy.

 

Przykład

Jeżeli umowa o prowadzenie PPK została zawarta w imieniu i na rzecz pracownika w maju, a pierwsze wynagrodzenie zostanie wypłacone 8. czerwca, to pierwsze wpłaty do PPK naliczone od tego wynagrodzenia powinny zostać dokonane (przekazane do instytucji) w terminie od ich naliczenia i pobrania do 15 lipca (art. 28 ust.1- 4 ustawy o PPK).

Jeżeli pracodawca dokona wpłat do PPK w czerwcu to pracownik uzyska przychód w czerwcu. Zaliczka na podatek powinna zostać zatem pobrana przez pracodawcę w czerwcu, od łącznych przychodów ze stosunku pracy. Jeżeli pracodawca nie będzie miał z czego pobrać zaliczki na podatek w czerwcu (po 8 czerwca do końca czerwca nie dokona żadnej wypłaty pieniężnej na rzecz pracownika), to jej nie pobiera. W takim przypadku przychód pracownika należy doliczyć do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym pracownik otrzymał ten przychód.

Tylko w sytuacji, gdy wpłata do PPK będzie mieć miejsce łącznie z wypłatą wynagrodzenia, to pobrana zaliczka powinna obejmować przychody ze stosunku pracy z uwzględnieniem wpłat do PPK sfinansowanych przez pracodawcę.

(ama)

 

Ostatnie wpisy
1

6 października 2022

Prosty sposób na dodatkowe oszczędności
2

5 października 2022

PPK sprawdzam: Zwrot przed 60. rokiem życia
3

4 października 2022

Analizy.pl: PPK jako benefit dla pracowników
4

3 października 2022

Ile wynosi podatek Belki i czy można go nie zapłacić?
5

30 września 2022

Październikowe szkolenia dla pracowników, pracodawców oraz kadr i płac
Zobacz także
Zdjęcie artykułu ppk-w-praktyce-autozapis

29 września 2022

Nowy poradnik „PPK w praktyce: Autozapis” już dostępny!

Zdjęcie artykułu wspieramy_odpowiedzialnych_pracodawcow_plakaty

15 września 2022

Wspieramy odpowiedzialnych pracodawców

Zdjęcie artykułu oipp-ambasada-norwegii-centrum-kultury-polczyn-zdroj

29 sierpnia 2022

Ambasada Królestwa Norwegii i Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju o PPK

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

W ramach realizacji usług przez PFR Portal PPK Sp z o. o. oraz dla celów statystycznych, serwis internetowy www.mojeppk.pl stosuje pliki cookies. Użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki, w celu zablokowania zapisywania plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisywane na urządzeniu końcowym użytkownika. Więcej informacji w Polityce Prywatności.